Všechny celoplošné i regionální stanice Českého rozhlasu budou v týdnu od 19. června upozorňovat na to, že se Česko ocitlo na konci vodního blahobytu. Pořady a příspěvky v Týdnu vody připraví posluchače na novou situaci, která nás v příštích letech a desetiletích velmi pravděpodobně čeká kvůli intenzivnějšímu suchu. Naléhavost podtrhne i to, že po 18 letech všechny stanice Českého rozhlasu v pondělí 19. června na jeden den změní časové znamení – místo tradičního pípání to bude kapání vody.

Exkluzivní akci jsme připravili na závěr Týdne vody. 300 posluchačům v neděli umožníme ve spolupráci se státním podnikem Povodím Vltavy navštívit zakázané oblasti v okolí přehrady Švihov na Želivce, odkud čerpá pitnou vodu Praha a okolí. Součástí komentované prohlídky do zakázaných zón budou i nezprovozněné dálniční mosty, které ční jako torza doprostřed nádrže,“ doplňuje šéf projektu Týden vody Ondřej Nováček. Dvojka, Plus i Radiožurnál v neděli 25. června od 12:00 z hráze přehrady Švihov odvysílají debatu o konci vodního blahobytu.

Veřejnost provedeme ochrannými pásmy organizovaně a pod dohledem. Díky tomu se zájemci o návštěvu nemusí na zakázaná místa dostávat nelegálně a riskovat pokutu. Je to svým způsobem preventivní akce,“ říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Podívejte se na www.irozhlas.cz, kde najdete formulář k registraci návštěvníků na nedělní akci.